We're looking forward to 2021!

23/12/2020

(Dutch below)


2020 was a moving year for everyone. A year in which we had to do our jobs differently, but also began treating each other differently. With our team we have done our utmost best to adapt to this new situation and its corresponding measures. And we have been successful in our endeavors. 2020 is a year in which we managed to continue to grow. At the same time we developed novel circular products, which will be available very soon.


The market is constantly changing, and so are we. Three years ago we introduced Leadax Original: a lead replacement with the look-and-feel of traditional sheet lead. This was a resounding success. Yet we figured there exists a market segment with a lot of untapped potential. Roofers, architects and contractors desire an even thinner product, preferably one that sticks, with the same durability as Leadax Original. We have worked incredibly hard to make this possible. We will soon launch these products for the world to see!


But we didn’t stop there. Last year, when we opened our production facility, we introduced Leadax Roov. Leadax Roov is the world’s most sustainable roofing membrane. Additionaly, Leadax Roov absorbs nitrogen and carbon dioxide. We strive to contribute to a structural solution. By doing this, we hope to create more ‘breathing space’ (literally and figutarively) for the construction industry and future home owners.


During these bizarre times the construction industry has been largely unaffected. We have had the privilege of helping many people waterproof their buildings. This makes us terribly proud. In the meantime, we continue to invest in the development of our product range, in smart tools which facilitate customer contact and in so much more. Our team has been expanded with a couple of extremely talented and enthusiastic colleagues that, like me and the rest of the team, are looking forward to continue to grow in 2021. 


Happy holidays and a happy and healthy 2021!


Roeland van Delden

CEO Leadax

___


2020 was voor iedereen een bewogen jaar. Een jaar waarin we anders zijn gaan werken, maar ook anders met elkaar om zijn gegaan. Met ons team hebben we er keihard aan gewerkt om ons zo snel mogelijk aan te passen aan de nieuwe situatie en de daarbij behorende maatregelen. En niet geheel zonder succes. 2020 is een jaar waarin we onze groei door hebben kunnen zetten, en tegelijkertijd prachtige, nieuwe circulaire producten ontwikkeld hebben, die zeer binnenkort verkrijgbaar zullen zijn.


De markt verandert, dus veranderen wij mee. Drie jaar geleden kondigden wij Leadax Original aan: een loodvervanger met de look-and-feel van traditioneel bladlood. Dit bleek een doorslaand succes. Maar toch merkten wij dat we een gedeelte van het marktpotentieel onbenut lieten. Verwerkers, architecten en aannemers vroegen om een nóg dunner product, het liefst eentje die plakt, maar net zo sterk als Leadax Original is. We hebben alle zeilen bijgezet om dit voor hen mogelijk te maken. Het resultaat hiervan zullen we snel wereldkundig maken!


Maar daar bleef het niet bij. Vorig jaar, toen wij onze nieuwe productiefaciliteit openden, kondigden we al Leadax Roov aan. Leadax Roov is ’s werelds meest duurzame dakbedekking. Daarnaast absorbeert Leadax Roov stikstof en koolstofdioxide. Wij streven met Leadax Roov ernaar om bij te dragen aan een structurele oplossing. We hopen hiermee, zowel letterlijk als figuurlijk, meer ‘ademruimte’ voor de bouw en toekomstig huizenbezitters te creëren.


In deze bizarre tijden is de bouwindustrie er vooralsnog zonder al te grote kleerscheuren vanaf gekomen. We hebben gigantisch veel mensen mogen helpen met het waterdicht maken van hun gebouwen. Daar zijn wij als bedrijf enorm trots op. Wij blijven investeren in het (door)ontwikkelen van ons productaanbod, in slimme tools die het klantcontact vergemakkelijken en in eenvoudigere processen. Ons team is uitgebreid met een aantal getalenteerde en enthousiaste collega’s, die er, net zoals ikzelf en de rest van het team, enorm veel zin in hebben om deze positieve lijn in 2021 voort te mogen zetten. 


Fijne feestdagen en een gelukkig en gezond 2021 gewenst!

Roeland van Delden
CEO Leadax

Circular waterproofing materials for the world of today